معرفی دانشگاه
تاریخچه دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار

 

دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار زیر نظر IMO و منطبق با استاندارد STCW 2010 بوده و دارای گواهینامه ISO از مؤسسه TUV NORD اروپا می باشد و در زمینی به مساحت حدود 42 هکتار در شمال شرق چابهار در کنار ساحل زیبای خلیج چابهار و دریای عمان قرار داشته و از جمله دانشگاههای تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد.

این دانشگاه در سال 1355 با همکاری دانشگاه سات هامپتون انگلستان و دانشگاه سیستان و بلوچستان (تحت عنوان دانشکده دریانوردی و علوم دریایی چابهار) جهت تربیت نیروی متخصص ناوگان دریایی کشور تاسیس شد. مدیریت و راهبری آن توسط پرسنل و مدرسین انگلیسی انجام می گرفت.

در سال 1357 با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران کلیه پرسنل خارجی، دانشگاه را ترک نموده و کلیه امور به استادان ایرانی محول شد.

در سال 1362 یعنی پس از انقلاب فرهنگی اولین دوره دانشجو از طریق کنکور سراسری در این دانشگاه پذیرفته شدند. این دانشگاه در سال 1381 از دانشگاه سیستان و بلوچستان منفک گردید و بعنوان یک مرکز آموزش عالی دریانوردی و علوم دریایی مستقل کار خود را تا سال 1384 ادامه داد و از تیر ماه سال 1384 از مرکز آموزش عالی به دانشگاه ارتقاء یافت ودانشکده ها ، پردیس دانشگاهی و رشته های جدید در کلیه مقاطع تحصیلی (کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری )  نیز به رشته های قبلی اضافه گردید. در حال حاضر تمام دروسی که قبلاً توسط استادان خارجی تدریس می شد اینک توسط استادان ایرانی من جمله فارغ التحصیلان ممتاز این دانشگاه که دکترای خود را با استفاده از بورس همین دانشگاه از خارج از کشور اخذ نموده اند، ارائه و مدیریت می شود.

این دانشگاه در حال حاضر بعنوان یکی از تخصصی ترین دانشگاههای کشور درحوزه دریانوردی و علوم دریایی بوده و دارای 3 دانشکده مهندسی دریا، مدیریت و علوم انسانی، علوم دریایی و بیش از 3700 نفر دانشجو در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارد که در آن بیش از 110 نفر عضو هیات علمی کار آموزش و تدریس دانشجویان را بر عهده دارند.

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و تخصصی ترین دانشگاههای دریانوردی ایران است.

در ابتدای تأسیس کلیه مدرسین این دانشگاه اتباع خارجی بودند ولی به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر کلیه مدرسین این دانشگاه ایرانی و اغلب فارغ التحصیل همین دانشگاه می باشند.

این دانشگاه از لحاظ سیستم کیفیت آموزشی دارای استانداردهای بین المللی می باشد.