پیام رئیس دانشگاه

 

  پیام رئیس دانشگاه درخصوص شروع سال تحصیلی جدید

 

«بسم الله الرحمن الرحیم»

قال رسول الله (صلّی الله علیه و آله و سلم):

«ما من خارج خرج من بیته فی طلب العلم إلّا وضعت له الملائکه أجنحتها رضا بما یصنع حتّی یرجع»

هر که از خانه خویش به طلب دانش بیرون شود فرشتگان به سبب رضایتی که از رفتار او دارند بالهای خویش برای وی بگسترند تا باز گردد. نهج الفصاحه


سال تحصیلی جدید و بهار علم­ اندوزی همراه با طراوت و شادابی جلوه­ گری می­ کند و با شور و نشاط جوانی ونسیم دلاویز دانایی از راه می ­رسد و باعث درخشش دوباره­ ی خورشید دانش و آگاهی بر تارک آسمان علم و معرفت می­ شود تا فضای علمی و آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را سرشار از روشنایی و شعف نماید. بار دیگر تشنگان عرصه­ ی دانش و پژوهش با بهره­ گیری از دانش فرهیختگان و اساتید متخصص، در مسیر بالندگی و شکوفایی قرار گرفته تا برای ایفای نقشی اثرگذار و ماندگار جهت رشد و پیشرفت هرچه بهتر جامعه آماده شوند.

امروز دانشگاه­ ها و مراکز آموزش عالی به حول قوه الهی در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری با تلاش و جهاد خالصانه درعرصه­ های مختلف با سرعت به سوی شکوفایی و جهش علمی در حرکتند و دانشجویان و پژوهشگران میهن عزیزمان در پرتو تلاش مجدانه و ارزشمند گام های مؤثری در اعتلای علم و دستیابی به قله های دانش برمی­ دارند. در این مسیر ارزشمند دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار نیز به عنوان بزرگترین قطب علمی و تخصصی در حوزه­ ی دریایی و دریانوردی در جنوب شرق کشور به خود می­ بالد که با تکیه بر توانمندی های علمی  پژوهشگران، اساتید مجرب، دانشجویان ساعی و کارکنان متعهد ظرفیت ­های خود را در عرصه­ های علمی و پژوهشی در اختیار جامعه­ ی علمی کشور قرار داده و با آمار قابل توجه فارغ ­التحصیلان فرهیخته و متخصص همچون مرواریدی زیبا و گرانبها در سواحل زیبای مکران می ­درخشد.

اینجانب به عنوان خدمتگذار این مجموعه در آستانه­ ی آغاز سال تحصیلی جدید این تحول خجسته و شایسته را به همه­ ی تلاشگران عرصه­ ی علم و دانش و اعضای خانواده­ ی بزرگ دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، اساتید محترم، کارکنان گرامی و دانشجویان عزیز بویژه دانشجویان ورودی جدید تبریک و تهنیت عرض می­ نمایم.

امیدوارم با استعانت از الطاف الهی و در سایه­ی رهنمودهای روشنی ­بخش و امید­آفرین مقام معظم رهبری همه­ ی اساتید، دانشجویان و کارکنان گرانقدر موفق باشید و دست به دست هم دهیم تا در فضایی سرشار از امید و آکنده از اعتماد و اتحاد در راستای توسعه­ و پیشبرد برنامه­ های علمی کشور با تلاش مضاعف، هر چه بیش از پیش شاهد رشد و تعالی نظام آموزشی در این دانشگاه باشیم. ان شاء الله.

 

در پناه ایزد متعال همواره سربلند باشید

دکتر منصور کیانی مقدم

رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار

 

 


 

 

پیام رئیس دانشگاه درخصوص ماموریت دانشگاه


بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحيمِ


فَضْلًا مِّن رَّبِّكَ ذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ   (دخان، 57)
که این فضل ازسوی یزدان توست        همین بود فوز عظیم ازنخست

 

درياها و اقيانوس‌ها حدود 71 درصد از سطح زمين را فراگرفته اند و بر اساس حقوق بين المللی دریاها، بيشتر اين عرصه مشاع و قابل استفاده براي همه ی نوع بشر و با هر ملّيت، رنگ و نژاد مي باشد. از دير باز، درياها و اقيانوس‌ها به عنوان بستر و مسيري براي مسافرت و حمل و نقل و جابه‌جايي کالا مورد بهره برداري انسانها بوده است. مطالعات نشان می دهد درياها منبع اصلي اثرگذار بر کیفیت زیستی کره زمين و جو آن بوده است و تغييرات تدریجی و ناگهانی آن تأثير تدریجی و عمیقی بر کیفیت بازپروری خود کره ی زمین و بر چرخه زندگي انسانها و دیگر موجودات دارد. منابع زیستی نهفته در دل درياها و اقيانوس‌ها، قادر به تأمين بخش قابل توجه ای از نیاز های بشر می باشد. وجود ساير منابع در اعماق درياها مانند نفت، گاز و دیگر معادن، رقابت تنگاتنگي براي دستيابي و بهره مندي از آنها ايجاد نموده است. توان ملّت‌ها در بهره مندي از درياها و اقيانوس‌ها نسبت مستقيمي با ميزان رشديافتگي آن‌ها از نظر علم و فنآوري در این حوزه دارد. شواهد نشان می دهد کشورهايي که ميزان توليد علم و فنآوری بالاتری نسبت به دیگران دارند، بهره بيشتري هم از مواهب درياها و اقیانوسها می برند.
در سند چشم انداز جمهوري اسلامي ايران در افق 1404 آمده است "ايران کشوري توسعه يافته با جايگاه اول اقتصادي، علمي و فنآوري در سطح منطقه، با هويت اسلامي و انقلابي، الهام بخش جهان اسلام و داراي تعامل سازنده و موثر در روابط بين الملل است". با مطالعه طیف وسیع اسناد بالادستي و سند توسعه آموزش کشور در حوزه علوم و فنون دريايي می‌توان دریافت که توسعه پايدار در کشور با راهبرد توسعه دريا محور محقق شدنی است. با مقایسه اهداف راهبردی اسناد فوق با پروژه های جاری و انجام شده می توان نتیجه گرفت، علیرغم تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در توسعه دریایی کشور بویژه توسعه دریایی منطقه مکُران، تا کنون توجه کافی و وافی خصوصاً در سرمایه گذاری در زیرساخت ها و روساخت های در این حوزه نشده است. لذا، اقداماتی هدفمند، هوشمندانه و با شتاب منطقی در این زمینه الزامی است.
دانشگاه دريانوردي و علوم دريايي چابهار با شعار "توسعه پايدار، توسعه جامع دريا محور"، دانشگاهي است پيشرو و برخوردار از جايگاهی ممتاز در توليد، آموزش و نشر علم، فناوري و کارآفرینی در حوزه علوم و فنون دريايي و ساير علوم مورد نيازِ همسو و همگام با توسعه منطقه. این دانشگاه یک مرجع ممتاز پاسخ‌گويي به نيازهاي علمي، آموزشي و پژوهشي منطقه جنوب شرق کشور و ارائه کننده راه‌حل براي مشکلات مرتبط در عرصه‌هاي ملّي، منطقه‌اي و بين‌المللي، پرورش‌دهنده‌ي انسان‌هاي متدين، خلاق و نوآور، حرفه‌اي و کارآمد و آراسته به ايمان، تقواي الهي و مکارم اخلاق می باشد.
این دانشگاه اهتمام دارد تا در راستای ایفای رسالت خود، با عزمی راسخ در مسير تبديل شدن به دانشگاهی کارآفرین و پاسخگو در حوزه علوم و فنون دريايي گام بر‌دارد و با عنایت ویژه به سياست‌هاي راهبردی و كلّي علم و فنآوري ابلاغیه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، سند چشم انداز بيست ساله جمهوري اسلامي ايران، نقشه جامع علمي و فرهنگي کشور، سند دانشگاه اسلامي، اسناد راهبردی شوراي عالي انقلاب فرهنگي، سند راهبردي توسعه آموزش عالي کشور در حوزه علوم و فنون دريايي و اقيانوسي با نگاهي به آینده، هدفمند، آگاهانه و جامع نگر؛ توانمدیهای فطری و حرفه ای خود را جهت "توسعه آموزش و پژوهش دريا محور" و بر پایه ظرفیت های پنهان و آشکار ملّی و منطقه‌ای هدف دهی نماید و به نقش آفرینی موثر در توسعه کشور بپردازد تا به یاری خداوند متعال به يكي از قطبهاي علمي آموزش عالي در اين حوزه در سطح كشور و در منطقه تبديل گردد.
در همین راستا امید می رود تا دانشگاه دريانوردي و علوم دريايي چابهار به عنصری اثرگذار در شکل‌دهي آينده آموزش و پژوهش علوم و فنون دريايي در کشور نقش آفرینی کند و در عرصه‌هاي ملّي، منطقه‌اي و بين‌المللي، مورد انتخاب استعدادهای برتر داوطلبان تحصیلات عالیه قرار بگیرد.

 

 

منصور کیانی مقدم
رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار