اخبار و اطلاعیه های دانشگاه
تاریخ انتشار: جمعه 19 بهمن 1397
موفقیت استاد دانشگاه دریانوردی چابهار در کسب عنوان "کتاب سال جمهوری اسلامی ایران"

  موفقیت استاد دانشگاه دریانوردی چابهار در کسب عنوان "کتاب سال جمهوری اسلامی ایران"

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار ، دکتر عبدالغفور جهاندیده عضو هیات علمی دانشکده علوم دریایی گروه علوم پایه دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار  با تالیف کتاب "فرهنگ بلوچی- فارسی" عنوان "کتاب سال جهموری اسلامی ایران "را کسب کرد.

کتاب "فرهنگ بلوچی- فارسی" در دو جلد توسط دکتر عبدالغفور جهاندیده از نویسندگان برجسته و بومی استان سیستان وبلوچستان تالیف شده که در این کتاب دوجلدی قطور 60 هزار واژه و اصطلاح بلوچی به همراه ترجمه معادل فارسی آنها آمده و مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است.

کتاب فرهنگ بلوچی- فارسی دارای دو هزار و736 صفحه و حاصل زحمات 20 ساله دکتر جهاندیده است که برای جمع آوری و تالیف آن تلاش های بسیاری انجام داده است.

محتوای کتاب "فرهنگ بلوچی- فارسی" دو زبانه و کلیۀ واژه ها و عبارت های بلوچی علاوه بر خط بلوچی، به خط لاتین نیز نگاشته شده است و واژه هایی که معادل فارسی داشته اند، معادل آنها هم ذکر شده است و این فرهنگ علاوه بر گنجینه ای از واژگان بلوچی، گنجینه ای از ضرب المثل های بلوچی را نیز در دل خود جای داده است.

عبدالغفور جهاندیده عضو هیات علمی دانشگاه علوم دریایی چابهار دانش آموخته دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه علامه طباطبایی است که آثاری همچون حماسه سرایی در بلوچستان، سیری در منظومه های عاشقانه بلوچی، تصحیح و توضیح دیوان اشعار فارسی و بلوچی عبدالله روانبد و شرح منظومه مکران جزو آثار این نویسنده برجسته است.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • موفقیت استاد دانشگاه دریانوردی چابهار در کسب عنوان "کتاب سال جمهوری اسلامی ایران"
ثبت امتیاز